Open Power Driver – rozszerzenie do PDO

Udostępniony od wersji 5.1 języka, PHP Data Objects (PDO) – uniwersalny interfejs baz danych – wprowadził nową jakość w komunikacji z bazami danych. Oczywiście już wcześniej istniały inne rozwiązania abstrakcji baz danych, jednak PDO zostało wbudowane na stałe do języka, zdobywając przez to swoich gorących zwolenników jak i zażartych przeciwników.

Mi osobiście to rozwiązanie się podoba. Należy tutaj zaznaczyć, że PDO nie jest abstrakcją na składnię zapytań, ale jedynie sposób na zunifikowaną komunikację z różnymi bazami danych. Innymni słowy udostępnia zestaw standardowych metod do łączenia, odpytywania, pobierania wyników (itp.) bazy, niezależnie od jej rodzaju.

PDO posiada jednak kilka braków, które programistów posiadających już własne rozwiązania, mogą zniechęcać do korzystania z tego rozwiązania. Najważniejszą z nich jest brak wbudowanego cachowania wyników – choć również brak konsoli debuggera może być dokuczliwy. Oba te “niedociągnięcia” eliminuje biblioteka Open Power Driver, stanowiąca część większego projektu Open Power Board.